Egyéni tanácsadás
Találja meg a megoldást az életében előforduló problémákra, elakadásokra, és pszichológus segítségével tudatosítsa a háttérben rejlő okokat!
Az egyéni tanácsadásban résztvevő klienseim gyakran fordulnak hozzám párkapcsolati problémákkal, szorongásos zavarokkal (pl. pánikbetegség, kényszerbetegség), az életük különböző területein felmerülő krízisekkel ,elakadásokkal: munkahelyi stressz, állásváltoztatás, párkapcsolati kérdések, szakítás, gyász, és rendezetlen helyzetek. Mindezekben a kérdésekben segít Önnek a pszichológus, hogy megtalálhassa azt az utat, amelyen el szeretne indulni, és biztosan mehessen előre rajta. A szakember segítségével megértheti azokat a tényezőket, régi gondolkodási sémákat, amelyek hátráltatják Önt, és új megoldások megtalálásával, újfajta konfliktuskezelési módszerekkel elsajátításával ismét megtalálhatja a lelki egyensúlyát.
Életünk kezdetétől „cipelünk” egy hátizsákot a hátunkon, amelybe az idők folyamán különböző megoldatlan helyzetek, gondolkodási sémák, attitűdök rakódnak bele, és sokszor tudattalanul választunk helyzeteket, kapcsolatokat, amelyek problémákat okoznak számunkra. Ilyenkor érdemes megnéznünk, hogy mi van a „hátunkon”, milyen csomagok vannak benne (pl. szülői háttér, párkapcsolatok), és ezek megértésével és feldolgozásával előrébb juthatunk az életünkben felmerülő problémahelyzetekben.
Mi is az egyéni tanácsadás?
Az egyén tanácsadás a kliens és a pszichológus közötti négyszemközti ülések formájában zajló tanácsadási forma. Egy ülés 60 perc, speciális esetekben, pl. külföldön vagy vidéken élők esetében másfél óra.
Az ülések során a kliens problémája van a fókuszban, és egyrészt a kliens szabad beszámolója formájában, másrészt strukturált kérdések mentén kerül kibontásra a probléma háttere és mibenléte. Ezenkívül különböző feladatok segítségével (rajzos, játékos, tesztes), ami a verbalitás kikerülését célozza elsősorban, a probléma egy újfajta megvilágítása segíthet a kliensnek a megoldás megtalálásában.
Az első alkalommal a klienssel együtt meghatározzuk a kereteket, amelyek mentén dolgozni fogunk együtt (időpontok, találkozási rendszeresség, titoktartás, lemondás, ár, stb.), és kijelöljük azt a célt, amelynek az elérése a közös munka célja.
Általában 5-7 alkalom után csinálunk a klienssel egy visszajelzést arról, hogy honnan indult és hol tart jelenleg a probléma helyzetben. Ilyenkor szokták a hozzám fordulók felismerni azt, hogy milyen nagy lépéseket is tettek eddig, ami a hétköznapi életben nem tűnt fel számukra.
Milyen egyéni problémákkal fordulhat a pszichológushoz?
Mi történik az egyéni tanácsadás során?
Mire figyeljen,
mielőtt az egyéni tanácsadás
mellett dönt?



Hogyan zajlik az egyéni tanácsadás?
Tapasztalat:
Több éves tanácsadói gyakorlatom során sok féle problémával találkoztam már, és nagyon sokat ad számomra az is, hogy milyen különböző hátterű, személyiségű embereket ismerek meg, és próbálom megvilágítani számukra azt az utat, amelyet ők keresnek, és a problémájuk megértésében és a megoldásában is támogathatom őket. A siker egyik fontos kritériuma az, hogy a kliens legyen elkötelezett a tanácsadás iránt, amelynek elérésében a pszichológusnak is jelentős szerepe van, és emellett két ülés között is foglalkozzon a helyzetével, és ennek megértésével, ebben segíthetnek a házi feladatok is.
A klienseim közül sokan tesznek fontos felismeréseket a tanácsadás hatására az ülések közötti időszakban, és ez nagyon fontos a személyes fejlődésük szempontjából, hiszen ilyenkor fogalmazódnak meg bennük fontos gondolatok, lépések. Amikor a kliensek a krízis rendeződésével elkezdenek világosan látni, és lépéseket tenni a megoldás útján, jó érzés látni, hogy a közös munka gyümölcseként, és elsősorban a saját személyes fejlődésük eredményeképpen egy komoly probléma helyzetet oldottak meg sikeresen. Ezáltal gazdagodnak ők is.